Câştigătorii concursului de logo şi slogan

În urma lansării concursului de logo şi slogan al unei biblioteci publice pentru absolvenţii cursului Bibliomarket, 8 bibliotecari din judeţ au răspuns provocării noastre.  Felicitări tuturor!

Criteriile aplicate în evaluarea lucrărilor au fost: buna înțelegere a ideii de logo, originalitatea și expresivitatea simbolurilor folosite, calitatea execuției.

Primele trei locuri revin următoarelor lucrări:

Locul 1: Camelia Purice, Biblioteca publică Trifești

Lucrarea Cameliei impresionează prin stil, coerență și concizie, dovedind o bună înțelegere a ideii de logo, precum și prin calitatea execuției.

Slogan: Perspectiva ta suntem noi!

Locul al 2-lea: Mihaela Tănasă, biblioteca publică Popricani

Mihaela Tănasă a creat un logo original, combinând mai multe simboluri asociate cu lumea cărților și a cunoașterii.

Slogan: E casa cărților!

Locul al 3-lea: Ionela Călugăru, Biblioteca publică Târgu Frumos

Biblioteca Târgu Frumos s-a înscris în concurs cu  un logo ce impresionează prin originalitate  și curajul de a inova, precum și prin calitatea execuției.

Slogan: Secretul reușitei este cunoașterea!

Iată și celelalte lucrări înscrise în concurs:

• Marcela Grigoriu,  Biblioteca publică Ciorteşti

Logo-ul bibliotecii Ciortești dovedește o bună înțelegere a ideii de logo prin  includerea titulaturii bibliotecii, a sloganului și a unei imagini simbolice și, în același timp, originale (imaginea unei cărți combinate cu imaginea mâinii).

Slogan: E timpul să foloseşti şi tu serviciile bibliotecii!

• Maria Zamfirache, Biblioteca publică Ciurea

Lucrarea trimisă de Maria combină simbolul trifoiului cu un mesaj în acord cu acest simbol. Logo-ul este simplu, ușor de reținut și include atât sloganul cât și denumirea bibliotecii.

Slogan: O șansă pentru toți!

• Maria Sava, Biblioteca publică Deleni

Imaginea aleasă pentru biblioteca din Deleni folosește simbolul cărții și include denumirea completă a bibliotecii.

Slogan: Este diamantul care te șlefuiește și îti dezvoltă gândirea!

• Constantin Anton, Biblioteca publică Mogoșești-Iași

Logo-ul bibliotecii Mogoșești-Iași impresionează prin calitatea imaginilor folosite și coerența dintre simbolurile folosite și sloganul ales.

Slogan: Deschizi o carte, descoperi un univers!

• Monica Babă, Biblioteca publică Șipote

Monica a creat un logo ce se impune prin originalitate, prin forța culorilor și a simbolurilor folosite.

Slogan: E timpul să foloseşti şi tu serviciile bibliotecii!

Reamintim că cele 3 premii acordate constau în:

– Asistență, din partea Biroului de Coordonare Metodică și Formare Profesională, în scrierea unei aplicații de finanțare pentru un proiect derulat de bibliotecă;
– Livrarea unui curs pentru comunitate de maxim 3 zile, în biblioteca de unde provine câștigătorul, de către trainerii din cadrul Biroului de Coordonare Metodică și Formare Profesională;
– Asistență, din partea Biroului de Coordonare Metodică și Formare Profesională în conceperea unui set de instrumente de evaluare a nevoilor comunității.
Premiile se  acordă astfel: câștigătorul locului I va putea alege oricare dintre cele 3 premii, câștigătorul locului al II-lea va putea, la rândul lui, să opteze pentru unul dintre cele 2 premii rămase, cel de-al treilea premiu revenind câștigătorului locului al III-lea.