Premiile bibliotecarilor și bibliotecilor ieșene

La inițiativa doamnei consilier județean Magdalena Lupu, Consiliul Județean Iași a adoptat Hotărârea nr. 133/29.04.2011, prin care va fi recunoscută, în fiecare an, activitatea celor mai buni bibliotecari și a celor mai bune biblioteci. Această inițiativă lăudabilă, productivă, cu rezultate ce se vor dovedi în timp, este menită să răsplătească și să încurajeze dezvoltarea bibliotecilor publice din județul nostru.

Astfel, în data de 23 mai 2011, Consiliul Județean Iași, prin președintele său, excelența sa domnul Constantin Simirad, a premiat activitatea bibliotecilor și bibliotecarilor din județ în anul 2010. Distincțiile acordate au fost:

• Premiul pentru cea mai bună bibliotecă publică din județ: Biblioteca Județeană Gh. Asachi Iași, director prof. univ. dr. Cătălin Bordeianu, pentru găsirea unor spații în care să funcționeaze secțiile mutate provizoriu din Palatul Culturii în perioada reparațiilor și accesarea de fonduri prin granturi din Statele Unite ale Americii.

• Premiul pentru cel mai bun bibliotecar: Camelia Purice, Biblioteca Publică Costache Negruzzi Trifești, județul Iași și Mihail Grinea, șef Birou Coordonare metodică Formare profesională, Biblioteca Județeană Gh. Asachi Iași.

• Premiul pentru întreaga activitate: Nicoleta Marinescu, bibliotecar pensionar, Biblioteca Centrală Universitară Mihai Eminescu Iași și Nicolae Busuioc, bibliotecar pensionar, fost director al Bibliotecii Județene Gh. Asachi Iași (1990 – 2001).
Premiul pentru cea mai bună bibliotecă - Biblioteca Județeană Gh. Asachi Iași, director prof. univ. dr. Cătălin Bordeianu

Camelia Purice de la Biblioteca Publică Trifești - bibliotecarul anului 2010

Mihail Grinea de la Biblioteca Județeană Iași - bibliotecarul anului 2010