Bibliopuls nr. 3

A apărut numărul al treilea din Buletinul informativ al Biroului de Coordonare Metodică și Formare Profesională al Bibliotecii Județene Gh. Asachi Iași.

Îl puteți descărca de AICI.

Tema acestei ediții este Biblioteci pentru comunitate, iar spre a vă deschide apetitul am selectat pentru mai jos un text absolut excelent al colegei noastre Diana Ghiorghieș. Lectură plăcută!

Azi am fost la bibliotecă!

Avertisment: orice asemănare cu personaje şi fapte reale este recomandabilă şi voit întâmplătoare.

1. Azi am fost la bibliotecă. Desigur, pe drum mi-am amintit că aveam de restituit nişte cărţi, dar adevărul e că m-am dus:

– să îl bat pe adversarul meu cel mai de temut, azi e întâlnirea săptămânală de la clubul de şah;

–  să învăţ şi eu să îmi fac un cont de Facebook;

– să mă înscriu la cursul de engleză, începe săptămâna viitoare;

– să cumpăr nişte mărţişoare de la expoziţia cu vânzare (desigur, pe cele făcute de soră-mea);

– să văd filmul de joi, m-am uitat pe IMBD şi pare interesant; aş putea să-l văd şi acasă, dar ştiu sigur că or să fie acolo şi vreo două cinefile de la mine din clasă;

– să mă interesez pentru tata de cum se completează formularul APIA;

2. Azi n-am reuşit să ajung la bibliotecă. Nu în timpul zilei, înainte de ora închiderii. Aşa că m-am dus seara. În pijamale. De acasă, pe net. Am intrat ca:

– să îmi fac şi eu rezervare la cartea pe care vreau să o citesc de jumătate de an;

– să văd fotografiile de la petrecerea de Halloween, de la bibliotecă;

– să văd dacă au postat, în sfârşit, filmuleţul de la Hai pe net!, unde sunt personaj principal;

– să văd dacă au anunţat ora la care începe mâine cursul de dans modern,  n-am voie să-l ratez.

3. Mâine trebuie să nu uit:

– să îi spun tatei ce simplă e toată chestia cu formularele APIA, se descurcă el şi fără mine;

– să o întreb pe mama dacă nu vrea să meargă la concursul de gătit de care mi-a zis doamna bibliotecară;

– să văd cine o să fie la vară în echipa de voluntari, poate mă duc şi eu.

(Indicaţie: alegeţi una sau mai multe variante de răspuns)

Diana Ghiorghieș

Biblioteca Județeană Gh. Asachi Iași